Czerpnie ścienne – czym są, gdzie się je montuje?

Czerpnie stanowią obecnie jeden z elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania systemów wentylacyjnych. Jest to początkowy punkt całej instalacji, który ma za zadanie pobierać świeże powietrze z zewnątrz, które w zależności od wyposażenia danego systemu wentylacyjnego może być oczyszczane, schładzane lub ogrzewane, po czym kierowane dalej i rozprowadzane po całym budynku. Kiedy już powietrze „zużyje się”, tj. będzie miało mniej tlenu oraz zawierało będzie przekraczający określone normy poziom zanieczyszczeń przez wyrzutnię zostanie usunięte na zewnątrz. Dowiedz się więcej o czerpniach ściennych, aby zrozumieć, jak istotną rolę pełni ten pozornie niewielki element instalacji.

Budowa czerpni ściennej

Producenci elementów udostępniają je w różnych wariantach, co pozwala na dopasowanie rodzaju czerpni do wymagań i budowy systemu wentylacyjnego, stylistyki budynku. Czerpnie stanowić mogą także istotny element systemu wentylacji pożarowej służący do kompensacji oddymiania.

Tym razem przyjrzyjmy się czerpniom ściennym, które – jak sama nazwa wskazuje – są przeznaczone do montażu pionowego na ścianach, fasadach i elewacjach.

Czerpnie mają stałe lub ruchome lamele o różnych kształtach i szerokościach. W zależności od potrzeb mogą też mieć zwiększony przepływ, właściwości tłumiące oraz nieregularne kształty (np. trapezowe, łukowe, itp.).

Czerpnia ścienna – jakie ma zastosowanie?

Wspomnieliśmy już o tym, że czerpnie ścienne służą do pobierania czystego powietrza z zewnątrz i przekazywania go dalej do pomieszczeń. Jednak okazuje się, że element pełni więcej zadań, a jednym z nich jest także ochrona wnętrza instalacji przed zanieczyszczeniami, owadami, ptakami czy szkodnikami. Co ważne, dobrze dobrany detal będzie też w dużym stopniu zatrzymywał wodę np. podczas ulewnego, zacinającego deszczu. Tu warto jednak zwrócić uwagę na to, czy dane czerpnie spełniają założenia normy PN-EN 13030:2002, czy zatrzymują wodę, a jeśli tak, to w jakim stopniu (przy założeniu, że A to klasa najwyższa, a D najniższa).

Wybór najlepszych czerpni

To nie bez znaczenia, jakie czerpnie ścienne wybierzesz. Mając świadomość tego, jak ważne zadania pełnią, konieczne jest poświęcenie uwagi i zakupienie takich, które najlepiej zaspokajają potrzeby danej inwestycji. Powinny one charakteryzować się:

  • odpowiednio dobraną powierzchnią czynną dającą możliwość spełnienia wymaganego przepływu powietrza
  • solidnym wykonaniem – aluminium lub stal nierdzewna, stal ocynkowana lakierowana proszkowo
  • wymiarami dopasowanymi do tego, jak duża jest instalacja wentylacyjna i z jaką mocą pracuje,
  • zadaniem, jakie będą pełniły – stałe lub ruchome lamele z możliwością ustawienia pod dowolnym kątem otwarcia

Jeśli natomiast potrzebujesz czerpni o właściwościach tłumiących hałasy, takie również znajdziesz w sprzedaży. Do tego modele niestandardowe, o dużych rozmiarach, w kolorach podstawowych lub nietypowych. Opcja regulacji czy dopasowania ich do konkretnego miejsca montażu i rodzaju ściany daje dużą szansę na stworzenie sprawnej, a przy tym spójnej z architekturą instalacji we wszelkiego rodzaju budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, a także obiektach przemysłowych.